مد و لباس

خوش تیپی و خوش لباسی با مطالب خواندنی وبلاگ مد و لباس

فصل پاييز كه مي‌آيد سر زدن به فروشگاه‌هاي جوراب‌فروشي حس خوبي را در آدم زنده مي‌كند. جدا از بحث سليقه، متخصصان پوست هم در اين زمينه، حرف‌هاي جالبي براي گفتن دارند. با دكتر مريم يوسفي، متخصص پوست و مو در همين رابطه حرف زده‌ايم.

▪ بهتر است چه جورابي بپوشيم؟

ـ نكته اول اين است كه افراد بايد جوراب متناسب با سايز پاي خود را انتخاب كنند. جوراب‌هاي تنگ و گشاد هر دو دردسر آفرين هستند، به طور كلي بهترين جنس براي جوراب، نخ است، چرا كه جذب رطوبت و عرق پا و تبادل هوا از طريق جوراب نخي، داخل كفش بهتر صورت مي‌گيرد. البته بسته به شرايط، براي مثال در فصل زمستان و در نقاط سردسير پوشيدن جوراب‌هايي با جنس گرم‌تر مانند جوراب‌هاي پشمي‌‌ بهتر است.

▪ آيا جوراب مي‌تواند واكنش‌هاي حساسيتي هم ايجاد كند؟

ـ بله، برخي افراد به جنس خاصي از جوراب حساسيت دارند و به قرمزي و خارش پوست پا دچار مي‌شوند. يعني علايم اگزماي تماسي آلرژيك پيدا مي‌كنند. در اين موارد، پزشك متخصص پوست با ديدن علايم اگزما در پوست پا و شك به آلرژي تماسي، مي‌تواند به كمك برخي آزمايش‌ها اين شك را به يقين تبديل كند. البته گاهي، آلرژي پوستي فرد ناشي از رنگ پارچه است و ربطي به جنس آن ندارد. شايع‌ترين حالت آلرژي در اين موارد، حساسيت به جنس كفش است. براي مثال، در فردي كه به چرم حساسيت دارد، با پوشيدن كفش چرمي‌و به مجرد خيس شدن جوراب در اثر عرق كردن و تماس پوست با آلرژن مورد نظر (چرم) از طريق رطوبت كفش و جوراب علايم حساسيت مانند خارش، قرمزي و گاه تاول و ترشح مايعات از پوست پا رخ مي‌دهد.

▪ در محيط خانه، بهتر است پابرهنه راه برويم يا با جوراب؟

ـ جوراب، پوست پا را از محيط آلوده اطراف تاحد قابل‌ملاحظه‌اي جدا مي‌كند. بيماري‌هاي پوستي متعددي مي‌توانند در اثر تماس پوست برهنه پا با زمين آلوده يا كفش و دمپايي آلوده منتقل شوند. براي مثال، زگيل‌هاي كف پا به وسيله ويروسي ايجاد مي‌شود كه مي‌تواند از يك پا به پاي ديگر در صورت رعايت نكردن نكات بهداشتي منتقل شود. همچنين قارچ‌هاي كف پا و لاي انگشتان پا مي‌توانند در صورت راه رفتن فرد در محيط آلوده، بدون جوراب و پاي برهنه از فردي فرد ديگر منتقل شود.

▪ درباره جوراب مناسب كودكان چه پيشنهادي داريد؟

ـ پوست بچه‌ها نسبت به بزرگسالان حساس‌تر است. بنابراين توصيه مي‌كنيم كه در اطفال از جوراب‌هاي نخي استفاده شود تا امكان مشكلات حساسيتي به حداقل برسد. گرم نگه داشتن پاي كودكان به ويژه هنگامي‌كه شروع به راه رفتن مي‌كنند، اهميت خاصي دارد. جوراب در آنها مي‌تواند از خراشيدگي، ساييدگي و بريدگي تا حدي جلوگيري و محافظت به عمل آورد.

▪ به نظر شما، در چه شرايطي بايد از جوراب استفاده شود؟

ـ توصيه مي‌شود كه در محيط‌هايي كه افراد متعددي تردد مي‌كنند (مانند مسجد و سالن‌هاي ورزشي) از جوراب استفاده شود، تا امكان اكتساب بيماري‌هاي پوستي كف پا به حداقل برسد. از نظر بهداشتي بهتر است هنگام پوشيدن كفش‌ها و خروج از منزل جوراب مناسب به پا كنيم. در منزل در صورت استفاده از دمپايي‌هاي روفرشي شخصي، نيازي به استفاده از جوراب نيست. قابل ذكر است هنگامي ‌كه در پايان كارهاي روزانه به خانه برمي‌گرديم، جوراب‌هاي خود را شسته و خشك كنيم و براي استفاده روز بعد آماده كنيم. اين كار به رفع خستگي پاها و به بهداشت آنها كمك مي‌كند.

▪ خيلي‌ها عادت دارند بدون جوراب بخوابند. نظرتان در اين مورد چيست؟

ـ به طور كلي بدون پوشش بودن پاها، امكان تبادلات هوا و دما را در پوست پا بيشتر مي‌كند و احساس آرامش مي‌دهد، اين در حالي است كه برخي از افراد از سرد بودن پاها رنج مي‌برند و به ويژه در فصل سرما نياز دارند كه با جوراب مناسب بخوابند، در رابطه با اين افراد و كساني كه مبتلا به بيماري‌هايي مانند اسكلرودرمي‌‌ هستند، پوشيدن جوراب در فصل سرما در خواب و بيداري لازم است ضمن اينكه در افراد ديابتي بر پوشيدن جوراب مناسب تاكيد مي‌شود، چرا كه جوراب در افراد ديابتي كه اختلال حس پا دارند تا حد زيادي از بريدگي‌هاي ناخواسته و زخم شدن پا جلوگيري به عمل مي‌آورد.

▪ چه جنس جورابي بخريم؟

ـ جوراب‌ها از مواد اوليه متنوعي از جمله پنبه، پشم، نايلون، پلي‌استر، آكريليك و... بافته مي‌شوند. رنگ جوراب‌ها هم متفاوت است و به سليقه طراحان بستگي دارد. گاهي اوقات هنر در ساخت جوراب‌ها دخيل مي‌شود و ظاهري زيبا به جوراب‌ها مي‌بخشد. به هر حال امروزه براي افراد در گروه‌هاي سني مختلف، جوراب‌هاي ويژه‌اي براي ورزش، بازي و همين‌طور جوراب‌هايي مخصوص فصل سرما و... وجود دارد.

● جوراب پنبه‌اي نپوشيد

محققان دريافته‌اند جوراب‌هايي كه از ???درصد پنبه خالص تهيه شده‌اند بيشتر احتمال دارد باعث بروز تاول در پا شوند. ??مارك معروف جوراب‌هاي ورزشي را با يك دستگاه كه رطوبت و اصطكاك را اندازه‌گيري مي‌كند ارزيابي كردند. رطوبت و اصطكاك باعث بروز تاول مي‌شود. اين يافته‌ها نشان مي‌دهد جنس جوراب از مارك و قيمت آن مهم‌تر است. براساس اين يافته‌ها پوشيدن جوراب‌هاي تمام پنبه‌اي بيشتر احتمال دارد باعث بروز تاول در پاهاي عرق كرده شوند. در حالي كه جوراب‌هاي نايلوني بهترين كاركرد را داشتند. جوراب‌هايي كه از تركيبي از پنبه و مواد مصنوعي تهيه شده‌اند بين اين دو نوع جوراب قرار مي‌گرفتند.

اين مطالعه نه فقط براي ورزشكاران بلكه براي بيماران ديابتي كه مشكل گردش خون دارند و كساني كه پروتز دارند مفيد است. ويژگي خاص اين تحقيق اين است كه انواع جوراب‌ها و مقادير گوناگون رطوبت در آن ارزيابي شده است.

پزشكان از تاثير الياف‌هاي مختلف بر عرق پا اطلاعاتي دارند و نتايج اين يافته‌ها آنها را شگفت‌زده نكرد. اگر فردي تمام روز جوراب به پا نمي‌كند پوشيدن جوراب‌هاي پنبه‌اي مناسب است اما در موارد خاصي بايد توجه بيشتري به نوع پوشش پا شود.

● اين ۶ توصيه را جدي بگيريد

۱) به دنبال جوراب‌هايي باشيد كه كف آن الياف ضخيم‌تري داشته باشد تا هنگام راه رفتن فشار كمتري به پاي شما وارد شود و جوراب‌تان عمر بيشتري كند.

۲) به سايز جوراب توجه كنيد. جوراب‌ها اندازه و شكل متفاوتي دارند. با وجود اينكه ممكن است فروشنده به شما بگويد جوراب‌اش «فري‌سايز» است، اين احتمال وجود دارد كه به اندازه پاي شما كش نيايد.

۳) الياف جوراب بايد متراكم باشند. در اين صورت جوراب رطوبت بيشتري را جذب مي‌كند و دوام بيشتري خواهد داشت.

۴) جورابي بخريد كه در برابر سايش مقاوم باشد يا به راحتي از پا درنيايد. البته خريد جوراب به تجربه كافي نياز دارد و شايد لازم باشد كه براي تبديل شدن به يك خريدار خوب، چند بار روش آزمون و خطا را تجربه كنيد.

۵) جوراب‌هاي ارزاني را كه بدون سايز (فري‌سايز) هستند، نخريد. اين جوراب‌ها دوام زيادي ندارند و گاهي اوقات به دليل تنگ بودن، براي پاها ايجاد مشكل مي‌كنند.

۶) بدون جوراب، كفش نپوشيد. پاهاي خيس از عرق، داخل كفش‌هاي چرمي باعث مرطوب شدن لايه‌هاي دروني كفش و افزايش رشد باكتري‌ها مي‌شود و بيماري‌هاي قارچي، زگيل و... در پاها به وجود مي‌آيد.

روزنامه سلامت


نوشته شده در جمعه 1390/1/19ساعت 21:49 توسط aseman790| (0) نظر


آخرين مطالب
» <-PostTitle->
Design By : Teblog